Saç Ekim Süreci

Öncelikle unutulmamalıdır ki saç ekim işlemi de cerrahi bir operasyondur. Sağlıklı bir işlem gerçekleştirmek ve istenilen sonucu ulaşmak için doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

Sak ekim işlemi, operasyon öncesi, operasyon aşaması ve operasyon sonrası olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

Operasyon Öncesi Yapılması Gerekenler
İşlem sırasında olumsuzluklar karşılaşmamak için danışman doktorunuzun söylediklerini uygulamanız gerekmektedir. Operasyon öncesinde yapılması gerekenlere değinecek olursak:

• Operasyona girecek kişinin işlem öncesi dökülme bölgelerini ve donör alanının altesini tespit etmek için saç traşı yapılmadan gelmiş olması gereklidir.
• İşlem sırasında hemoraji (kanama) yoğunluğunu arttırmamak için en az bir hafta önce kan sulandıracak ilaçlar, alkol ve yeşil çay kullanımının kesilmesi gerekmektedir. ( Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar mevcut ise sağlık danışmanınız ile bunu paylaşmanız gerekmektedir.)
• İşlemden 24 saat önce sigara içilmemeli veya azaltılmalıdır.
• Operasyondan önceki gece en az 8 saat veya üstü bir uyku dönemi geçirilmelidir.
• Ekim işlemi sırasında saçınızın temiz olması gerekmektedir. Jöle, wax, saç kremi gibi ürünlerin saçınızda bulunmaması gerekmektedir.
• Operasyona giderken karnınızın tok olması gerekmektedir.
• İşlem sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Kafa derisinin uyuşmasını geciktireceği için operasyon öncesi 3 gün kahve tüketilmemelidir.
• Operasyondan önceki 2 hafta içerisinde, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar (heparin ,coumadin v.b.), beta blokerler ve mao inhibitörleri (aurorix v.b.) kullanılmamalıdır. Bu süre içinde eğer bu ilaçlardan alınmış ise sağlık danışmanına bildirilmelidir.
• Saç ekimi operasyonunda uzun süre yatılacağından dolayı rahat bir kıyafetle gelinmesi ve operasyon sonrası saç köklerini korumak amacı ile üstüne gömlek giymesi gerekmektedir.

Operasyon Aşaması
Bu aşamada işin büyük kısmı operasyon ekibine düşmektedir. Saç ekim işlemi sırasında uygulanan aşamalardan kısaca bahsedecek olursak;

-İşleme başlanmadan önce saç ekilecek kişiye operasyon hakkında bilgi içeren onam formu verilerek hasta bilgilendirilir.

-Hastanın saç yapısı, donör alanının kalitesi ve ekim bölgesi değerlendirilir.

-Hastaya operasyon önlüğü giydirilerek operasyona hazırlanır.

-Gerekli tahliller yapılır, tansiyon ve kan şekeri ölçülür.

-Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra hasta traş işlemine alınır ve var olan saçları kesilir.

-Donör alanının tespiti ve lokal anesteziden sonra operasyona başlanır.

-Saç ekim işlemi yaklaşık olarak 4-6 saat sürmektedir.

Operasyon Sonrası

Ekim işleminden sonra istenilen sonucun alınabilmesi için ekim yapılan kişinin dikkat etmesi gereken belli hususlar bulunmaktadır.

-Ekilen saç köklerinin zarar görmemesi için 2 hafta boyunca sert cisimlerle temasının engellenmesi gerekmektedir.

-İki hafta boyunca spor aktiviteleri yapılmamalıdır.

– Hamam, sauna, yüzme, solaryum ve kuaförlük aktiviteleri yapılmamalıdır aksi takdirde saç kökleri zarar görebilir, enfeksiyon kapabilir.

– Üç gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye yıkama yapılmamalı ve su değdirilmemelidir. İlk yıkama doktorunuz veya sağlık ekibi tarafından yapılacaktır.

-Kafa bölgesine darbe alacak sporlar yapıyorsanız bu aktivitelere 45 gün sonra başlamalısınız.

-Ekim yapılan bölgenin gün ışığı, soğuk hava gibi dış etkenlerden korunması gerekmektedir.