Saç Rehberi

Sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık yüzde 90’ı sürekli uzama halindedir. Geriye kalan yüzde 10’luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür, dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder.
Saç dökülmelerinin çoğu da işte bu normal saç büyüme döngüsünden kaynaklanır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi ise normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek hem bilinçli davranarak baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, hem de bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir. İşte sizi bu önemli sorundan kurtaracak saç dökülmesinin başlıca nedenleri.

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

Günde 100 kadar saç telinin dökülmesinin normal olduğunu belirten uzmanlar, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiğini bildirmekteler. Saç dökülmesini durdurmanın en etkili yolu, saçta meydana gelen değişiklikleri erken farkedip, kısa sürede tedaviye başlamaktır.

Yanlış saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebilir. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabilir. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekir. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabilir. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabilir güçsüzleştirebilir.

FIRÇA YERİNE GENİŞ AĞIZLI VE DÜZ UÇLU TARAKLAR KULLANILMALI

Şampuandan sonra krem kullanmak saç taranmasını kolaylaştırır. Islakken daha kırılgan olduğu için, saçı havlu ile ovalayarak kurutmaya çalışmaktan kaçınmak gerekir. Uzmanlar,saçın kırılarak dökülmesini önlemek için fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerektiğini bildirmekteler.

Genetik Saç Kaybı (Erkek Tipi Saç Dökülmesi): Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebebinin genetik özelliktir, bu kalıtıma sahip olan bayanlarda da saçlarda azalma görülebilir. Bu duruma ‘erkek tipi kellik’ denmektedir ve 10-20-30’lu yaşlarda başlayabilmektedir. Son zamanlarda yeni tıbbi tedavi seçenekleri sunulmasına rağmen kalıcı bir düzelme sağlamanın saç transplantasyonu (saç ekimi) dışında henüz mümkün olmadığını ifade eden uzmanlar, hasta için uygun olacak yöntemin doktor tarafından seçilmesi gerektiğinin altını çizmekteler.

Alopesi Areata: Bu tip saç dökülmesi sonucunda kafa derisinde düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı alanlar oluşmaktadır. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabilir. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesini nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, birçok hastada saçlar daha sonra kendiliğinden büyüyebilmektedir.

Doğum sonrası: Gebe bayanlarda saçların büyük bir kısmının büyüme halindedir. Doğum sonrasında saçlar, dinlenme fazına geçerler sonrasında 2-3 ay aşırı miktarda dökülen saçlar, çoğunlukla yeniden büyüyerek eski miktarlarına ulaşırlar.

Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı: Hastalıklar, saçların dinlenme evresine girmesine neden olabilir. Yüksek ateş ve ağır bir hastalıktan 4 hafta ila 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı gelişebilir, ancak zamanla saçların eski halini alması beklenir.

Tiroid hastalıkları: Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabilir. Hastalığın tedavisiyle saç kayıpları da durmaktadır.

Eksik protein içerikli beslenme: Proteinden fakir diyetler yapan veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşmakta ve vücut, proteinini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokmaktadır. Bundan 2-3 ay sonra da yoğun bir saç kaybı oluşumaktadır. Uzmanlar, bu durumun yeterli miktarda protein alınımıyla düzelebileceğini belirtmektedir.

Kimi İlaçlar: Kimi ilaçlar geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Kanser tedavileri: onkolojik tedaviler diğer tüm hücrelerle birlikte, saç hücrelerinin de bölünmesini durdurabilir. Hastalar saçlarının yüzde 90’ını kaybedebilir. Ancak terapi sona erdikten sonra saçların tekrar büyüme gösterecekleri ve eski hallerine dönebilecekleri bilinmelidir.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda saç dökülmesi ancak kalıtsal yatkınlıkla oluşabilir. Dökülme gerçekleşirse hapların doktor kontrolünde değiştirilmeleri gerekmektedir.

Demir eksikliği: Demir eksikliği de saç dökülmesine neden olur. Bazı kişilerin demiri besinsel olarak eksik aldıkları, bazılarında ise demirin bağırsaklardan emiliminin yetersiz olduğunu bilinmektedir. Bayanlarda mensturasyon kanamaları nedeniyle demir eksikliği daha sık görülmektedir.

Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar: Büyük cerrahi operasyon geçiren hastaların 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edilebilir. Bu durum birkaç ay içinde geçebileceği gibi ağır kronik hastalığı olan kişilerde ise saç kaybı ömür boyu devam edebilir.

Mantar hastalıkları: Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen, saçlarda kırılma, saçlı deride kızarıklık ve şişlik, hatta sızıntıya neden olabilen mantar hastalığı çocuklarda daha sık görülür. Hastalığın mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani): Çocuklar ve bazen erişkinler, saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebilir ve bunu bir alışkanlık haline getirebilir. Uzmanlar, böyle durumlarda psikolojik yardım alınmasını önermektedir.